Ne spreglej 🧐  Začenja se novo poglavje v naši zgodbi  👉  “Preberi tukaj”
Domov / Prehrana / 10 nasvetov, s pomočjo katerih za vedno odpraviš napihnjenost
 

10 nasvetov, s pomočjo katerih za vedno odpraviš napihnjenost

Predviden čas branja: 6 min
Napisal/a: Miha Geršič
Datum objave: 10/03/2023
10 nasvetov, s pomočjo katerih za vedno odpraviš napihnjenost

Je tudi tebi poznan tisti neprijeten občutek, ko trebuh spominja na balon, ki se bo pravkar razpočil, oblačila pa v trenutku postanejo tako tesna, da se ne počutiš več udobno?

Ti je poznan neprestan občutek strahu, da bi ti na javnem mestu ponagajali nenadzorovani vetrovi neprijetnih vonjav in bi bile vse oči v trenutku uprte vate?

Se večino dneva počutiš tesnobno in neprijetno v lastnem telesu, ker te vse tišči in te situacija spravlja ob živce?

Če je odgovor vsaj na eno od zgornjih vprašanj pritrdilen, potem veš, da ti napihnjenost lahko v vsakdanjem življenju povzroči precej preglavic in zvrhano mero nelagodja …

Bolečine in napetost v trebuhu te lahko skupaj z neprestanim napenjanjem in vetrovi povsem ohromijo in ti celo vzamejo veselje do življenja.

Adijo, samozavestno in dobro počutje!

Dejstvo je, da stanje, v katerem tvoj trebuh dobršen del dneva brez tebi znanega razloga kvari tvoje počutje in razpoloženje, res ni okej …

Zato pozor!

Če je napihnjenost postala del tvojega vsakdana in se ti zdi, da ne gre drugače, kot da se sprijazniš s tem, da te v telesu kar naprej nekaj tišči, vedi, da je skrajni čas za ukrepanje in prevzem kontrole nad svojim počutjem.

Čisto nič še ni izgubljenega in dejansko obstaja upanje, da na svoj napihnjen trebuh lahko za vedno pozabiš.

Obstaja namreč veliko enostavnih in uporabnih nasvetov, ki razkrivajo, kako odpraviti napihnjenost veliko hitreje, kot si sploh lahko predstavljaš …

Od pravilne izbire prehrane do rednega gibanja in podobnih učinkovitih trikov … Tokrat s tabo delimo 10 ključnih nasvetov, ki ti bodo dolgoročno pomagali zmanjšati napihnjenost.

Te zanima, v čem je vsa skrivnost?

Potem nujno beri dalje …

KAZALO:

  1. SIMPTOMI NAPIHNJENOSTI
  2. VZROKI ZA NAPIHNJEN TREBUH
  3. 10 NASVETOV, KAKO PREPREČITI NAPIHNJENOST
  4. 5 ŽIVIL, KI PREPREČUJEJO NAPIHNJENOST
  5. PROBIOTIKI ZA BOLJŠO PREBAVO

SIMPTOMI NAPIHNJENOSTI

Dejstvo je, da se je s polnim in napetim trebuhom v življenju srečal že skoraj vsak …

A problem nastane, ko se napihnjenost začne pojavljati prepogosto … In ne le, da ti je neprijetno, ampak postane tudi boleče.

Kako sploh prepoznati napihnjenost? Precej preprosto …

Simptomi napihnjenosti so sledeči: Simptomi napihnjenosti

Gre torej za občutek, da tvoj trebuh ob spremljavi neprijetnih vetrov in krčev “poka po šivih”.

In zakaj sploh pride do tega?

Pa poglejmo …

VZROKI ZA NAPIHNJEN TREBUH

Napihnjenost je posledica slabe presnove oziroma počasnega metabolizma. Običajno se pojavi, ko se v želodcu ali v črevesju naberejo odvečni plini.

Vzrokov za napihnjenost trebuha je sicer več … Od alergij oziroma intoleranc na določeno hrano in težav s prebavo do zastajanja tekočin ali neravnovesja črevesne flore. Napihnjenost pa lahko povzroči tudi kateri od naslednjih dejavnikov:

  • pomanjkanje gibanja,
  • pretežno sedeč način življenja,
  • stres,
  • določene hormonske spremembe,
  • Vzroki za napihnjen trebuhpomanjkanje probiotičnih bakterij ali encimov,
  • prekomerno uživanje predelane hrane,
  • prehitro prehranjevanje
    in
  • nepravilno kombiniranje živil.

Prav tako se lahko pojavi iz čisto banalnih razlogov, kot so žvečenje žvečilnih gumijev, prehitro pitje tekočine ali pitje po slamici …

Se v katerem od zgoraj omenjenih razlogov prepoznaš?

S konkretnimi nasveti v nadaljevanju si ne glede na vzrok za napenjanje lahko pomagaš, da bo tvoj trebuh spet sproščen in raven, počutje pa neprimerljivo boljše …

10 NASVETOV, KAKO PREPREČITI NAPIHNJENOST

Torej … Verjetno se na tej točki sprašuješ, kako čim hitreje in karseda učinkovito odpraviti napihnjenost?

Brez skrbi, življenja ti ne bo treba povsem postaviti na glavo …

Pomembno je le zavedanje, katera hrana in navade lahko ključno pripomorejo k temu, da se enkrat za vselej izogneš napihnjenemu trebuhu in slabemu počutju.

1. JEJ POČASI (NE GOLTAJ ZRAKA) Jej počasi (ne goltaj zraka)

Dejstvo je, da večina posameznikov ne zna pravilno dihati niti pravilno jesti …

Večina jih namreč diha le “na pol” in svoje obroke na hitro golta v dirki skozi življenje.

To je velika napaka!

Če zaradi pomanjkanja časa vse prevečkrat ješ stoje oziroma pred računalnikom ali televizijo, je skrajni čas, da s tem prenehaš. Nič več telefonskih pogovorov med kosilom in brskanja po družbenih omrežjih med večerjo …

Če se v prihodnje želiš izogniti napihnjenosti, je pomembno, da se naučiš osnov čuječnega prehranjevanja … Pri naslednjem obroku se poskusi osredotočiti le na obrok sam in vsak grižljaj prežveči vsaj 20-krat. Tako se izogneš prenajedanju, saj svojemu organizmu omogočiš, da pravočasno zazna občutek sitosti. A to še ni vse …

Kadar prehitro ješ, nezadostno prežvečiš hrano in medtem še nekaj popiješ, je velika verjetnost, da zraven zaužiješ še nekaj zraka … In ko zrak pride do črevesja, je napihnjenost skoraj zagotovljena.

2. UŽIVAJ VEČ MANJŠIH OBROKOV NA DAN Več manjših obrokov na dan

Če hrano čez dan razdeliš na več manjših porcij, je manjša verjetnost, da pride do napihnjenosti. Manjše obroke namreč tvoj prebavni sistem lažje predela, kar zmanjša možnost kopičenja vetrov.

3. VEČ ZELENJAVE

Tudi zadostna količina sadja in zelenjave je korak v pravo smer, če želiš odpraviti napihnjenost. A pozor, ne kar vse po spisku …

Zelenjavi in stročnicam, ki še posebej slovijo po tem, da povzročajo vetrove, se je vseeno bolje izogniti. Namesto zelja, brstičnega ohrovta, repe ali fižola si torej raje privošči špinačo, bučke, sladki krompir in veliko zelene listnate zelenjave.

4. VADBA

Redna telesna aktivnost je ključnega pomena za zdravje črevesja. Vadba

Vadba namreč pomaga pri gibanju črevesja, posledično pa tudi pri sproščanju odvečnih plinov in blata. Že krajši sprehod po večjem obroku lahko pripomore k boljši prebavi …

Zmerna aktivnost pospeši pretok krvi (tudi do prebavil), kar izjemno pozitivno učinkuje na prebavo.

Če ti ni do fitnesa ali drugih intenzivnih vadb, brez skrbi …

Že vsakodnevna 30-minutna hoja, raztezanje ali na primer joga veljajo za aktivnosti, ki spodbujajo prebavo in posledično preprečujejo napenjanje.

5. UPORABLJAJ ZAČIMBE

Začinjena hrana lahko pospeši prebavo, odpravi napihnjenost in pripomore k bolj ravnemu trebuhu!

Začimbe, kot so: Uporabljaj začimbe

  • ingver,
  • cimet,
  • pekoča paprika
    in
  • klinčki,

veljajo za konkretno pomoč, če te jezi napihnjenost, zato so na tvojem jedilniku vedno dobrodošle.

6. PIJ VEČ VODE IN ZELIŠČNIH ČAJEV

Gazirane pijače oziroma pijače z mehurčki vsebujejo ogljikov dioksid, ki posledično draži tvoj prebavni trakt. Pij več vode in zeliščnih čajev

Predlagamo, da jih zamenjaš z vsaj dvema litroma vode ali nesladkanih čajev. Ustrezna hidracija bo poskrbela tako za čiščenje telesa kot tudi za zmanjšano željo po sladkorju.

Še posebej priporočamo zeliščne čaje, ki na primer vsebujejo komarček, janež, kumino, meto ali poprovo meto, laneno seme, cimet ali koromač, dnevno rutino pa si seveda lahko popestriš tudi s sokovi iz zelene zelenjave.

7. PRISEGAJ NA KUHANO HRANO IN PAZI NA SOL

Če imaš težave z napenjanjem, je za tvoje telo bolje, da ne pretiravaš z uživanjem hladno pripravljene hrane. Kuhano in toplo hrano telo namreč lažje prebavi – se pravi je topla juha brez dvoma boljša izbira kot solata ali sendvič.

Poleg tega pa predlagamo, da nekoliko omejiš uporabo soli. Natrij namreč povzroča zadrževanje vode, česar posledica je lahko otekel in napihnjen trebuh.

Čim manj glutena

8. ČIM MANJ GLUTENA

Čisto mogoče je, da določen delež k tvojim tegobam z napihnjenostjo prispeva tudi gluten … Kako preveriš, če to drži ali ne? Preprosto …

Za nekaj dni ga izloči iz prehrane in opazuj odziv svojega telesa.

9. MASAŽA TREBUHA

Nežna masaža trebuha (še posebej masaža s krožnimi gibi v smeri debelega črevesa) lahko pospeši premikanje črevesja …

Kako pa to pravilno izvedeš?

Privošči si toplo kopel

Roko položi nad desno kolčno kost in jo nato z rahlim pritiskom vodi navzgor proti desni strani prsnega koša. Po zgornjem predelu trebuha potuj naprej proti levi strani prsnega koša in nato navzdol proti levi kolčni kosti.

10. PRIVOŠČI SI TOPLO KOPEL

Topla kopel ti prav tako lahko pomaga lajšati bolečine v trebuhu …

Tovrstna sprostitev namreč zmanjša raven stresa, kar lahko pripomore k bolj učinkovitemu delovanju prebavnega trakta in preprečuje napenjanje.

5 ŽIVIL, KI PREPREČUJEJO NAPIHNJENOST

Glede na zgornje informacije ti je zdaj verjetno jasno, da z vnosom določene hrane lahko povzročiš ali preprečiš napenjanje.

Ja, hrana, ki zmanjšuje napihnjenost in blagodejno vpliva na prebavo, dejansko obstaja – tukaj je naših 5 favoritov!

1. ŠPARGLJI

Šparglji imajo super moč – lahko bi rekli, da so to čarobne paličice za sindrom razdražljivega črevesja. Ker so bogati s kalijem in magnezijem, organizem veliko lažje prebavi zaužito hrano. Poleg tega pa šparglji vsebujejo vodotopne vlaknine, ki odigrajo pomembno vlogo pri zdravem črevesju in odvajanju vode iz telesa.

https://www.goldentree.si/kozice-s-sparglji/

Šparglji

2. AVOKADO

Avokado je še eno odlično živilo, ki ti lahko pomaga v boju z napihnjenostjo. Bogat je z nenasičenimi maščobami in kalijem, ki pripomore k učinkovitemu odvajanju vode iz telesa.

Dodaten plus avokada je zagotovo tudi dejstvo, da ti omogoča pripravo enostavnih in okusnih jedi. Lahko si ga privoščiš na opečenem kruhku z lososom in poširanim jajcem za zajtrk, narezanega v pisani solati za kosilo ali pa uživaš v izjemnem okusu guacamole namaza za večerjo.

https://www.goldentree.si/sveza-guacamole-omaka/

Avokado

3. KUMARE

Kumare zaradi vsebnosti antioksidantov zavirajo aktivnost vnetnih encimov in posledično preprečujejo otekanje.

Lahko si jih privoščiš narezane v solati ali pa jih uporabiš za pripravo osvežilne omake.

Spodaj te čaka še recept za noro okusne “Hollywoodske zavitke” …

Zakaj “Hollywoodske”? Ker jih številni filmski zvezdniki preprosto obožujejo in redno uvrščajo na svoj jedilnik.

https://www.goldentree.si/spomladanski-zvitki/

Kumare

4. PROBIOTIČNI JOGURT ALI KEFIR

Na svoj seznam moraš nujno uvrstiti tudi probiotični jogurt ali kefir. Gre za živili, ki tvojemu organizmu zagotovita zdrave bakterije, nujno potrebne za uspešno borbo z napihnjenostjo in ostalimi prebavnimi težavami.

5. ČUDEŽNI INGVERČudežni ingver

Ingver je podcenjen in kljub svojim številnim super lastnostim pogosto žal pozabljen. Gre za živilo, ki odlično absorbira beljakovine in pomaga pri sproščanju prebavnega trakta.

Z ingverjem lahko popestriš razne jedi, si iz njega pripraviš okusen smoothie ali čaj oziroma ga uporabiš kot dodatek raznim solatam.

PROBIOTIKI ZA BOLJŠO PREBAVO

Napihnjenost je torej res neprijetna zadeva, a jo je v večini primerov mogoče rešiti brez obiska zdravnika …

Za konec smo prihranili še namig za naravno rešitev v boju z napihnjenostjo, ki je v naših očeh vredna zlata!

Težavam se lahko zoperstaviš tako, da organizmu priskrbiš koristne “zaveznike” oziroma dobre bakterije, ki bodo znova vzpostavile ravnovesje v črevesju.

Tukaj ti na pomoč priskočijo probiotiki – dobre bakterije, ki živijo v črevesju.

Jemanje probiotičnega dodatka predstavlja naravno rešitev za napihnjenost, ki ti lahko pomaga pri uravnavanju črevesnih bakterij.

Priporočamo prehransko dopolnilo najboljše kakovosti, ki ga sestavlja kar 20 različnih sevov bakterij, za katere je znano, da naravno kolonizirajo človeški prebavni trakt.

V eni kapsuli, ki velja za dnevni odmerek, je združenih kar 20 milijard živih organizmov, kar je v svetu tovrstnih rešitev prava redkost.

Se pravi gre za sila enostaven način, kako z eno samo dnevno potezo lahko svoje črevesje oplemenitiš s kar 20 milijardami koristnih bakterij.

Poleg tega je izdelek še: Golden Tree Complete Biotics

  • 100-% naraven,
  • veganski,
  • brez gensko spremenjenih organizmov,
  • brez glutena,
  • brez soje,
  • brez mleka
    in
  • brez sladkorja.

Vsebuje na želodčno kislino in žolč odporne GAR kapsule, ki poskrbijo, da se bakterije ne ustavijo v tvojem želodcu, ampak prispejo vse do črevesja.

Golden Tree Complete Biotics izpolnjujejo vse stroge kriterije in jih celo presegajo. Redno jemanje probiotikov odpravi napihnjenost, nespečnost in stres, krepi odpornost in ti zagotovi veliko energije. Skrb za svoje zdravje začni pri črevesju.


Deli na socialnih omrežjih

O Mihu

Napisal Miha Geršič, ki je soustanovitelj portala Golden Tree o aktivnem in zdravem življenju, ki ga mesečno obišče več kot 200.000 bralcev, ter avtor uspešnic Popolna Vadba & Popolna vadba 2.

Preberi več o avtorju
PRIPOROČAMO
Izdelek, ki je bil uporabljen v blogu.
100% naravna mešanica 20 edinstvenih probiotičnih bakterijskih sevov s kar 20 milijardami kultur na kapsulo.
KOMENTARJI
Vsi komentarji naših zvestih bralcev
S pravimi nasveti in informacijami zmore vsak - tudi ti!
Vpiši svoj email in prejemaj brezplačne nasvete, ki so pomagali že več kot 10.000 Slovencem in Slovenkam.
Bodimo prijatelji