Članki po kategorijah:
V manj kot 30 minutah do popolne postave in top počutja!
Izjava, ki v trenutku pritegne tvojo pozornost, vzbudi radovednost in seveda prinese logično vprašanje …
“Je kaj takega sploh mogoče?”
Na presenečenje marsikoga ti s 100 % gotovostjo povem, da je.
In ne samo to …
Da oblikuješ čvrsto, fit postavo ti ni treba obiskovati fitnesa, kupovati pripomočkov, niti ne potrebuješ prostora, ki ga opremiš z vso možno opremo, ki jo najdeš na spletu. Če poznaš najučinkovitejše vaje z lastno težo in te narediš pravilno, potem za popolno preobrazbo potrebuješ manj kot trideset minut dnevno in samo nekaj malega prostora.
Kazalo:
Zato predlagam, da še preden ti pokažem primer treninga, najprej pogledava, katere vaje z lastno težo so najbolj učinkovite.
Okej …
Da bo telovadba doma dejansko prinesla želene rezultate, se morava osredotočiti na celoto. Ne pozabi, da govoriva o “popolni” telesni preobrazbi, zato je zelo pomembno, da v sklopu različnih treningov obremeniva vse glavne mišične skupine.
Katere te so in kako jih najhitreje oblikuješ, izveš v nadaljevanju, ko pogledava 7 najučinkovitejših vaj za celo telo, brez pripomočkov in razkrijeva, kateri del telesa oblikujejo.
Vaje za prsne mišice, ki jih izvajaš doma, so v osnovi tiste, pri katerih telo potiskaš od podlage. Pri tem gibalnem vzorcu obremeniš mišice sprednjega dela ramenskega obroča, z različno postavitvijo dlani pa delež sile prenašaš na različna mišična vlakna.
Med vsemi opcijami pa najvišje kotira široka skleca (v opori).
Vaje za trebušne mišice so tiste, s katerimi obremeniš osrednji del telesa in so zaslužne za oblikovanje tako imenovanega “six-packa”. Z različnimi gibalnimi vzorci, kot so primik prsnega koša v smeri kolen, primik kolen v smeri prsnega koša in različne rotacije, obremeniš premo trebušno mišico, zunanji poševni trebušni mišici, notranji poševni mišici in prečno trebušno mišico.
Za kraljevo vajo pa definitivno velja upogib trupa.
Vaje za zadnjico so definitivno tiste, ki begajo marsikoga. Predvsem zato, ker večina ne pozna pravega načina, kako obremeniti izključno ta del telesa. Rezultat mišljenja, da vse vaje za noge enakomerno obremenijo spodnji del telesa, je nesorazmerje med obsegom stegen in obliko zadnjice, kar še posebej jezi veliko deklet. Če pa veš, da obstajajo prav posebne vaje, s katerimi oblikuješ zadnjico, se tej neugodni situaciji lahko zelo hitro izogneš.
Primiki in odmiki nog, predvsem pa izteg bokov so gibalni vzorci, ki jih ne smeš spregledati in hitro prinesejo pravi občutek aktiviranih mišičnih vlaken.
Vaje za hrbet so brez dvoma daleč najbolj podcenjene. Velikokrat pozabimo, da se večina stvari v našem življenju odvija pred nami (vožnja, delo v pisarni, uporaba pametnega telefona …), kar se očitno odraža na obliki postave in počutju. Ker pozabimo, kako zelo pomembne so hrbtne mišice, se znajdemo v situaciji, ko primarno pozicijo prevzamejo mišice sprednjega dela telesa. Rezultat? Porušena drža in posledično bolečine v vratu, hrbtu, križu, ledvenem delu itd.
Zato pazi, da v sklopu treninga aktiviraš hrbtne mišice in odpreš prsni koš.
Vaje za noge načeloma veljajo za zelo zahtevne. Aktivacija mišičnih vlaken je izjemna, zato je potreba po energiji toliko večja in ni čudno, da se marsikdo vajam za noge želi izogniti. Seveda gre za veliko napako. Namesto tega ti predlagam, da postaviš trde temelje, osvojiš glavni gibalni vzorec – izteg kolena – in se za začetek spopadeš z legendarno vajo – s počepom z dvigom rok.
Vaje za biceps so tiste, s katerimi obremeniš dvoglavo nadlaktno mišico.
Pri izvedbi je osnovno pravilo to, da pride do upogiba komolca, kar je tudi glavna naloga omenjenih mišic. Je pa res, da pri treningu z lastno težo pri vajah za biceps pride do določenih omejitev (upor), ki pa jih lahko zelo hitro premagaš, če poznaš prave vaje.
Vaje za triceps pa za razliko od prej omenjenih obremenijo in oblikujejo nasprotno stran roke.
Glavna naloga troglave nadlaktne mišice je izteg komolca, kar pomeni, da jo lahko aktiviramo na različne načine. Med vajami z lastno težo pa kraljuje ozka skleca (z oporo), ki pokrije dobršen delež mišičnih vlaken.
Vaje za rame pa tvoji postavi dodajo piko na i.
Gre za tiste gibalne vzorce s katerimi obremeniš skrajna dela ramenskega obroča. V to skupino sodijo predvsem odmik roke pred sabo, vstran in za sabo prav tako pa tudi potisk roke nad glavo. Vsi našteti gibi so nujni, če želiš v celoti obremenit deltasto mišico, ki ramenskemu obroču da polnost in poskrbi za popolno simetrijo.
Sem pa prepričan, da te na tej točki predvsem zanima, kako različne vaje združiti v kar se da učinkovit trening.
Je res?
No, enotnega odgovora na to vprašanje ni, je pa ta v veliki meri odvisen od tvojega cilja.
Če recimo s treningom želiš porabiti predvsem odvečno maščobo, potem so vaje za hujšanje doma nekoliko prilagojene. Da bo jasno, o čem točno govorim, predlagam, da si skupaj pogledava voden primer takega treninga. Tega skupaj narediva od začetka do konca in to v manj kot 30 minutah.
Za začetek predlagam, da hitro prebereš pravila igre in se potem čim prej spopadeš s super vajami brez pripomočkov.
Okej …
Vse zgoraj naštete vaje so v osnovi kontrakcijskega tipa. To pomeni, da pri sami izvedbi ne hitiš in se osredotočiš na maksimalno krčenje mišic. Kadar pa želiš v najkrajšem času porabiti čim več odvečne maščobe in obenem poskrbeti za super mišični tonus, pa pomembno vlogo odigrajo tudi visoko intenzivne vaje, ki tvoj organizem hitro vržejo iz cone udobja in poskrbijo, da v najkrajšem času porabiš čim več odvečne maščobe.
Zato te v nadaljevanju čaka “super mix”, ki je sestavljen tako iz kontrakcijskih kot visoko intenzivnih vaj.
Seznam je sledeč:
Trening poteka tako, da vsako vajo izvajaš šestdeset sekund, eno za drugo, če je le možno brez vmesnega počitka. Pavza sledi ob koncu posamičnega kroga, ko si vzameš 120 sekund odmora, se spočiješ, nadihaš in se pripraviš na naslednji krog. Celoten sklop vaj ponoviš 4-krat.
Da pa trening res narediš kot je treba, čim prej skoči v športno opremo, klikni na spodnji posnetek in ga naredi skupaj z mano.
Napisal Miha Geršič, ki je soustanovitelj portala Golden Tree o aktivnem in zdravem življenju, ki ga mesečno obišče več kot 200.000 bralcev, ter avtor uspešnic Popolna Vadba & Popolna vadba 2.