Članki po kategorijah:
Si tudi ti močno želiš izgubiti odvečno maščobo, a te še vedno skrbi, da pri izbiri živil ponavljaš usodno napako?
Pa ne zaradi tistih obrokov in prigrizkov, za katere veš, da v fazi hujšanja več kot očitno ne sodijo na tvoj jedilnik …
Govorimo o seznamu tistih živil, za katera strokovnjaki trdijo, da ti lahko pomagajo na poti do želene preobrazbe, spet drugi pa trdijo drugače.
Na seznamu teh živil pa vsekakor najbolj izstopajo …
… banane.
V osnovi veljajo za zdrav, okusen in priročen prigrizek, ki ga enostavno vzameš s sabo ne glede na to, kam se odpraviš.
Poleg tega spadajo med cenejše vrste sadja in so v trgovinah na razpolago praktično celo leto, za piko na i vsebujejo veliko vitaminov in mineralov, obenem pa so primerne za številne okusne kombinacije v obliki hitrih prigrizkov, sadnih solat ali smoothijev.
Če upoštevamo vse te informacije, z gotovostjo lahko rečemo, da banane vsekakor veljajo za super živilo.
Kaj pa banane in hujšanje?
No, preden razkrijemo to povezavo, si najprej poglejmo nekaj osnov.
Veš, od kod prihajajo banane?
Tudi nas je to zanimalo, zato smo se odločili, da zadevo raziščemo!
Izvirajo namreč iz jugovzhodne Azije, uspevajo pa tudi drugod – pogoj je predvsem toplo tropsko podnebje, zato jih najdemo predvsem na območju Indije, Ekvadorja, Brazilije in Filipinov.
Kot smo že omenili, gre za sadje, ki vsebuje veliko kakovostnih hranil, zato so banane odlična izbira, če razmišljaš o zdravem in okusnem prigrizku.
To pa vsekakor ni njihova edina pozitivna lastnost, zato ni čudno, da so priljubljene tako med otroki kot tudi med odraslimi.
KAZALO:
Poleg tega, da so okusne, veljajo tudi za priročne, saj za shranjevanje banan ne potrebuješ nobene posebne embalaže.
Vsebujejo veliko pomembnih hranil, kot so:
Srednje velika banana (126 g) vsebuje:
Zanimivo pa je, da načeloma sadež ne vsebuje maščob.
Kaj pa vsebnost vitaminov in mineralov?
Srednje velika banana vsebuje:
Ko vidiš zgornji super seznam vitaminov in mineralov, te najbrž zanima, ali je banana dobro živilo tudi z vidika kalorij, ki jih vsebuje …
Ne skrbi, ne bomo ti prikrivali te pomembne informacije.
Preden v brskalnik vtipkaš “banana kalorije”, naj ti namignemo, da imamo dobro novico.
Ena banana vsebuje približno 112 kalorij, sestavljena pa je skoraj izključno iz vode in ogljikovih hidratov.
Sadje že na splošno velja za odličen vir antioksidantov in tudi banane niso nobena izjema.
Vsebujejo namreč pomembne antioksidante, med katerimi še posebej izstopajo flavonoidi, ki so povezani s številnimi pozitivnimi učinki na zdravje, npr. zmanjšujejo tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja ter pojav degenerativnih bolezni, zato se brez skrbi lahko pogosteje znajdejo na tvojem jedilniku.
Če še ne veš … Antioksidanti pomagajo izničiti negativen vpliv prostih radikalov, ki ogrožajo tvoje celice.
Banane so med drugim bogate z vlakninami, ki prav tako pozitivno vplivajo na dobro počutje in delovanje organizma.
Zakaj? Prehranske vlaknine zmanjšujejo energijsko gostoto hrane, upočasnjujejo praznjenje želodca, pospešujejo presnovo in pozitivno vplivajo na tvojo prebavo.
Banane so na primer bogate s topnimi vlakninami, kot je pektin.
Topne vlaknine povzročijo povečano viskoznost prežvečene hrane v tankem črevesju in na ta način upočasnjujejo vsrkavanje sladkorjev, hkrati pa uravnavajo krvni sladkor.
Poleg pektina pa nezrele banane vsebujejo tudi odporni škrob, ki ga človeško telo ni sposobno prebaviti.
Kombinacija pektina in odpornega škroba, ki jo najdemo v bananah, lahko torej zniža krvni sladkor po obroku.
Zdaj poznaš še eno super lastnost banan – uravnavanje krvnega sladkorja!
Te zanima, kaj še “zmorejo”?
Zaradi visoke vsebnosti prehranskih vlaknin (mimogrede, ena srednje velika banana jih vsebuje približno 3 g) so banane odlične za podporo zdravju črevesja.
Odporni škrob (vrsta vlaknine, ki jo najdemo v nezrelih bananah) namreč deluje kot prebiotik.
Kaj to pomeni?
Prebiotiki v debelem črevesju postanejo hrana za koristne bakterije, kar je za tvoje telo odlično, pektin v (ne)zrelih bananah pa lahko pomaga preprečiti zaprtje in mehča blato.
Se sprašuješ, na kakšen način banane lahko podpirajo delovanje srca?
Za začetek naj ti povemo, da so odličen vir kalija, ki je ključnega pomena za zdravje srca, poleg tega pa je pomemben tudi pri uravnavanju krvnega tlaka.
Po raziskavah naj bi imeli posamezniki, ki zaužijejo veliko kalija, do 27 % manjše tveganje za bolezni srca, a žal je malo tistih, ki ga zaužijejo dovolj.
Zato je dobro vedeti, da ena srednje velika banana zagotavlja kar 10 % priporočenega dnevnega vnosa (PDV) kalija, poleg tega pa še 8 % PDV magnezija, ki je prav tako pomemben za zdravje srca.
No, kalij pa ni koristen zgolj za zdravje srca in uravnavanje krvnega tlaka, ampak podpira tudi delovanje ledvic.
Da redno uživanje banan zmanjša tveganje za bolezni ledvic, potrjujejo tudi študije.
Banane poskrbijo za dodatno energijo, preden se lotiš vadbe, vseeno pa predlagamo, da si jih večkrat privoščiš tudi po treningu!
Zakaj? Vsebujejo namreč nekaj ključnih hranil, pomembnih za regeneracijo, kot so na primer ogljikovi hidrati – če jih zaužiješ takoj po vadbi, se namreč porabijo za polnjenje glikogenskih zalog.
Drugi razlog je vsebnost elektrolitov …
Med intenzivno vadbo jih s potenjem namreč izgubiš, zato je ključno, da po vadbi telo ponovno oskrbiš z njimi. Kalij in magnezij, ki ju vsebujejo banane, namreč delujeta kot elektrolita, z uživanjem banan pa med drugim lahko celo preprečiš mišične krče.
Za zaključek pa še dva pomembna podatka v povezavi s hujšanjem in preobrazbo.
Kot smo že omenili, ena povprečno velika banana vsebuje le nekaj več kot 100 kalorij, kar je soliden podatek za živilo, ki je tako bogato z različnimi hranili in poleg tega poskrbi še za občutek sitosti.
Kljub temu pa se večina posameznikov v procesu hujšanja znajde v dvomih, ali je banane pametno umestiti na jedilnik ali ne.
Razlog je sledeč …
Ker so banane večinoma sestavljene iz ogljikovih hidratov, zrele banane pa lahko vsebujejo tudi precej sladkorja, običajno ne pomislimo nanje, ko se lotevamo hujšanja.
Takšno razmišljanje pa seveda ni povsem na mestu.
Banane so namreč polne vlaknin, tiste nezrele pa vsebujejo tudi odporni škrob, zato so precej nasitne, kar pomeni, da prispevajo k zmanjšanju apetita.
Banano si torej lahko brez skrbi privoščiš, tudi ko si na dieti, saj ne vsebuje veliko kalorij.
Jasno, vse dokler upoštevaš pravilo zmernosti …
Če se držiš pravila, ki pravi, da tekom dneva ne zaužiješ več kot eno enoto sadja (ena enota = 1 banana), potem si na varni strani.
Banane poleg ostalih snovi vsebujejo topne vlaknine, ki se v stiku z vodo raztapljajo in tvorijo gelu podobno snov.
Po njihovi zaslugi se lahko razveseliš številnih pozitivnih učinkov, eden glavnih je na primer daljši občutek sitosti.
Zaradi lastnosti, ki smo jih našteli, banane veljajo za veliko bolj zdrav in nasiten prigrizek v primerjavi z nekaterimi pakiranimi živili, ki so za nameček še močno predelana.
Naslednjič, ko te presneti lakota, raje dvakrat dobro premisli, preden si privoščiš energijsko ploščico ali “proteinske” piškote.
Seveda pa ima vsaka dobra stvar kakšno pomanjkljivost, in tudi banane niso nobena izjema – vsebujejo namreč malo beljakovin, a nič hudega …
Kljub temu si lahko v kombinaciji z grškim jogurtom ali beljakovinskim smoothijem pripraviš nadvse okusen in zdrav obrok (primer recepta si oglej na tej povezavi).
Nezrele banane se lahko pohvalijo z bogato vsebnostjo vlaknine, imenovane odporni škrob. In zakaj je ta snov tako koristna?
Poleg tega, da deluje kot prebiotik, določene študije ugotavljajo, da naj bi redno uživanje odpornega škroba izboljšalo občutljivost na inzulin, zato si kdaj pa kdaj le privošči tudi nekoliko manj zrelo banano (inzulinska rezistenca je namreč glavni dejavnik tveganja za številne kronične bolezni, vključno s sladkorno boleznijo tipa 2).
No, ker pa se banane ne morejo ravno pohvaliti z visoko vsebnostjo beljakovin, je pomembno, da nanje kljub temu ne pozabiš …
Pa veš, katera je najbolj zastopana beljakovina v telesu?
To je kolagen, ki ga naš organizem v procesu staranja proizvede vse manj – raven kolagena v telesu namreč vsako leto upada, med najbolj očitnimi znaki pa so gube, povešena koža in bolečine v sklepih …
A na srečo proces staranja lahko konkretno upočasniš …
Vitalnost in mladosten videz najlažje dosežeš s pomočjo kakovostnega prehranskega dopolnila, ki vsebuje kar 4 različne tipe kolagena:
To pa še ni vse …
Našemu Premium Collagen Complex-u smo dodali še vitamin C, MSM in hialuronsko kislino, pa tudi na siliko, ki je za neovirano gibanje in ekspresno regeneracijo po treningu še kako pomembna, nismo pozabili – gre namreč za element, ki poskrbi, da tvoji sklepi delujejo kot namazani.
Zagotovi si svoj Premium Collagen Complex, preden poidejo zaloge.
Kaj pa, če te rezultati ne bodo navdušili?
Ne skrbi, nimaš česa izgubiti … Ker smo v učinkovitost našega prehranskega dopolnila 100-% prepričani, ti do zadnjega centa povrnemo kupnino, če v roku 60 dni ne opaziš želenih sprememb.
Napisal Miha Geršič, ki je soustanovitelj portala Golden Tree o aktivnem in zdravem življenju, ki ga mesečno obišče več kot 200.000 bralcev, ter avtor uspešnic Popolna Vadba & Popolna vadba 2.